25 kwi 2010

ELEKTRYCZNA ZATOKA


Fotografia to moje hobby i sposób na spędzenie wolnego czasu, ale polowanie na burze to już prawie moja obsesja od lat. Przez lata chciałem zobaczyć i sfotografować miejsce gdzie uderza błyskawica. Zadanie te okazało się jednak trudniejsze niż myślałem, wiele prób, wiele straconych klatek negatywu i nic. Zawsze kiedy tylko aparat zarejestrował błyskawicę ginęła gdzieś daleko w krzakach lub za jakimś budynkiem. Mijały lata a ja powoli zaczynałem się wypalać i zniechęcać do postawionego sobie wyzwania. Przy fotografowaniu zjawisk zachodzących w naszej atmosferze wskazana jest znajomość meteorologii i przede wszystkim przestrzegać należy pewnych zasad bezpieczeństwa. Burza to bardzo niebezpieczne zjawisko i nigdy nie wolno tego lekceważyć, kiedy zaczyna padać deszcz oznacza to, że już jesteśmy zbyt blisko i grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo.

No ale wracając do tematu zdjęcia. Był rok 2005, byłem wtedy kilka dni w Czarnogórze i już wieczorem zrobiło się duszno i parno, ale burza nie nadchodziła. Kiedy kładłem się spać jeszcze nie przypuszczałem jakie widowisko przygotowała matka natura. Wcześnie rano obudziły nas mocne grzmoty dochodzące od zatoki. Mimo, że byłem jeszcze zaspany postanowiłem spróbować zapolować na nowe błyskawice. Burza nadchodziła od strony morza i raz po raz trafiała w słoną morską wodę, a potworne grzmoty odbijały się od pobliskich gór zwielokrotnionym echem. Był to wspaniały spektakl przyrody i powiem tylko tyle, na żywo to było widowisko, które długo będę pamiętał . Szkoda że miałem wtedy tylko kilka klatek negatywu, ale mimo to, szczęście mi dopisało i moje marzenie udało mi się zrealizować.

ZAPRASZAM NA - http://jarjar69.wix.com/foto

5 komentarzy:

 1. Ktoś napisał mi - to jedno z lepszych zdjęć burz jakie widziałem. Dodam tu może jeszcze że to jest moje ulubione i chyba ciężko będzie mi podobne wykonać. ALE KTO WIE ?

  OdpowiedzUsuń
 2. ojjj podoba sie bardzo :)
  pzdr

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję - świetnie wyszło to zdjęcie - to się nazywa być w dobrym miejscu i dobrym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjne zdjęcie, też marzę o wykonaniu takowego, ale z moim strachem przed burzą nie wiem czy uda mi się to kiedykolwiek wykonać ;) Gratuluję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń